02.02.2023 - Kars Gezi Turu Çok Amaçlı Dijital Tanıtım Platformu
REKLAM ALANI
Kars Gezi Turu Çok Amaçlı Dijital Tanıtım Platformu Kars`ta arayacağınız herşey burada Kars haberleri

Kars Hamamları – Kars

FİRMA HAKKINDA
FOTO GALERİ
VİDEO
KONUM
YORUMLAR

Osmanlı Dönemi Hamamları: Kaleiçi Mahallesi ve Sukapı Mahallesi’nin kesiştiği yerde Kars Çayı’nın doğu yanında Mazlum Oğlu ve Topçuoğlu Hamamı, Kars Çayı’nın batısında ise İlbeyioğlu Hamamı bulunmaktadır. Hamamlar 17. yy başında Osmanlı mimari tekniğinde yapılmıştır. Günümüzde hamamlar Kars Valiliği tarafından onarılmaktadır.

Küçük Hamam: Ani Ören Yerinde Arpaçay’ın kuzeybatısında Arpaçayla Tatarcık Deresi’nin birleştiği alanda bulunan bey sekizi kapısının 100 metre güneyinde bulunmaktadır. Selçuklu mimari tarzında yapılan hamam dört eyvan ve dört halvet odasından oluşmuş odaların kapı girişleri sivri kemerli olarak yapılmıştır. Ayrıca eyvanlar beşik tonoz kemerlerle örtülmüştür. Hamamın girişi batı istikametinde olup buradan bir koridorla soyunma odalarına ulaşılır. Ayrıca bu koridorun kuzeyinde bir ılıklık ve ılıklığın yapının da külhan kısmı bulunmaktadır.

Kars merkezde yer alan hamamlara yaya yada araçla, Ani Antik Kenti’nde olanlara ise şehir merkezinden günde iki kez düzenlenen otobüs seferleri, tur firmaları yada özel araçlarla ulaşım sağlanabilmektedir.

Adres: Osmanlı Hamamları Kars Kaleiçi Mahallesi’nde olduğundan yaya ya da araç ile, diğerlerine ise araç ile gidilmektedir.

Henüz resim eklenmemiş.

Henüz video eklenmemiş.

Henüz harita eklenmemiş.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

FİRMA HAKKINDA BİR YORUM YAZIN
REKLAM ALANI
FİRMAYI SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ